Bezpieczna nawierzchnia

IMG_5597
20191016_113913
Obraz 109
IMG_6627
IMG_9124
IMG_9208
Kempster-Jamrozik_Fun-Bricks_06
007a_sandkasteneinfassung-sbr-gruen
Helsingborg, Sweden
IMG_6219
IMG_6313
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Projekt, budowa i utrzymanie placu zabaw

Budowa placu zabaw łączy się z szereg decyzji. Osiągnięcia wysokiego poziomu bezpieczeństwa to prawie zawsze jeden z najważniejszych celów inwestora. Wiele czynników mają wpływ na poziomu bezpieczeństwa placu zabaw, na trwałości i na koszty utrzymania. Wybór nawierzchni jest jeden z nich, ale jest ich o wiele więcej.

Wymogi na place zabaw, nawierzchnia bezpieczna i urządzenia zabawowo zostały opisane w normie EN 1176 oraz EN 16630 dla place ćwiczeń na wolne powietrze. Obie normy są bardzo podobne. Część 7 normy EN 1176 określa dodatkowo jak zorganizować utrzymanie placu zabaw.

Czy place zabaw muszą być maksymalnie bezpieczny?

W przeciwieństwo do ogólnego myślenia, to normy nie mają na celu maksymalizacji poziomu bezpieczeństwa. Plac zabaw jest miejsce, gdzie dzieci się uczą, rozwijają swoje umiejętności, bawią się. Ryzyko jest integralnym elementem użytkowanie placu zabaw. Plac zabaw bez ryzyka byłoby strasznie nudny. Na placu zabaw staramy się więc zapobiec poważnych wypadków. Takie, które spowodują trwałe efekty u młodych użytkowników. Ale celem nie jest unikanie wszelkich ryzyk. To, co spróbujemy uzyskać na placu zabaw, jest bezpieczny miejsce na rozwianie umiejętności dla użytkowników w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami. Przedstawić użytkownikom takiego poziom ryzyko, który jest przewidywalne, nie zaskoczy. I zabezpieczyć użytkowników, które jeszcze nie umieją ocenić ryzyka, czyli najmłodszych.

Urządzeń zabawowych projektowanych dla najmłodszych użytkowników są dla nich łatwo dostępne. One maja zamknięte paneli, przez które niedoświadczony wszpinacków nie mogą upaść na ziemi. Urządzenia dla starszych użytkowników takie panele z reguły nie mają (lub tylko na wyższe platformy), bo sami już wiedzą jak nie spaść z urządzenia. Takie urządzenia są dla najmłodszych trudno dostępne: samodzielnie nie wchodzą na drabinki, bo one są za wysokie. Nieco starszych użytkowników sami już zadecydują, jakie podejmują ryzyka.

Rola nawierzchnia bezpieczna nie jest eliminacji wszelkich efektów upadku. Nawierzchnia bezpieczna ma przede wszystkim zapobieganie trwale efekty na zdrowie dziecka, przede wszystkim urazy głowy.

Plac zabaw buduje się na latach

Inwestorze wymagają spełnianie norm od wykonawców placów zabaw i we większość przypadków nowe inwestycje te normy spełniają, choć widzieliśmy już niejedną niebezpieczną sytuacją na nowych placów zabaw. Co często jest zapomniane, lub traktowane nie do końca poważne, to utrzymanie placu zabaw. Plac zabaw jest jak samochód: jeżeli jest używany intensywne, to wymaga częściej serwisu. A jeżeli się nie serwisuje, to się psuje. Plac zabaw należy podać kontroli przez fachowcy co najmniej raz w roku a intensywnie użytkowany plac zabaw dwa lub nawet trzy razy w roku. A niestety musimy tu pisać, że decydowanie większość osób, które w tej chwili dokonują przeglądy placów zabaw fachowcami nie są, bo nie widzielibyśmy tyle nieprawidłowości spowodowane przez brak serwisu. Decydowany problem wydaje się, że inwestorzy nie przewidują budżety na utrzymanie placów zabaw i pozostawiają odpowiedzialności za utrzymanie u osób, które się na tym nie znają. Z reguły jest to oszczędzanie na własnego niekorzyść. Dobrze utrzymany plac zabaw dobrej jakości spokojnie daje możliwości bezpiecznej zabawy przez 15 lat. Ale brak serwisu może ten czas skrócić nawet o połowy. Czy to się na prawda opłaca?

Nawierzchnia nie dopasowane do wysokość upadku urządzenia

Dobre materiały, fachowe wykonania

Wiele inwestorów preferuje nawierzchnia wylewana nad nawierzchnia z płyt, chociaż płyty tak na prawda oferują lepszą gwarancję jakości i uzyskanie parametry bezpieczeństwa. Ale są również inwestorów, które odchodzą od nawierzchni wylewanej, bo są niezadowoleni z jakością nawierzchni wylewanej.

Jest to w dużym mierzy związane z jakością materiałów używane zarówno w płytach jak i w nawierzchnie wylewane. Nowa nawierzchnia prawie zawsze wygląda dobrze. Problemy nastąpią dopiero po czasie i one mogą nastąpić szybko zarówno w nawierzchni wylewanej jak i płyt gumowych.

Wykonawcy bardzo często zastosują tańszych zamienników do produkty w dokumentacji technicznej i potem starają się wybrnąć z problemy z nawierzchnię z argumentami typu wina klienta.

Projektanci spróbują takiego działanie zapobiec poprzez opisanie dokładnego opisu produktu, niestety czasem kompletnie pozbawiony sensem.

Inspektorzy maja często związane ręce, za mało wiedzy aby odróżnić dobrej jakości od zły (co nie jest łatwo z nowym produktem) oraz oni nie wiedzą kiedy i co kontrolować podczas wykonaniu.

Na szczęście jest coraz więcej wykonawców, które nie chcą się bawić reklamacjami po odbiorze i które z góry starają się wykonać z najwyższej jakości. Z reguły są to wykonawców z dłuższym doświadczeniem. Oni nie tylko wolą kupić materiały wyższej jakości, oni również stawiają na fachowe wykonania.

Szczególnie w przypadku nawierzchni bezpieczne bardzo trudny jest kupić dobry jakość produktów. Nie jest tak, ze ta dobra jakość nie ma na rynku, ale jest droższa, czasem niewiele, czasem sporo. Doświadczona wykonawca wie z doświadczenia, gdzie kupić coś dobrego, kto jest rzetelna dostawca i jaki produkty są podejrzane.

 

Istotny element dla bezpieczeństwa, trwałość placu zabaw i koszty utrzymania to jakości materiałów. 

 

 

Dobry projekt ma duży wpływ na praktyczna bezpieczeństwa

Wiele potencjalnych zagrożeń na placu zabaw można zapobiec podczas projektowanie. Wysoki koszt nawierzchni bezpiecznej spowoduje często, że projektanci starają się minimalizować ilość nawierzchni poprzez wciśnięcia maksymalnej ilość urządzeń na małej powierzchnia. Potem są projektowane dodatkowo ławk

i, przy ławki matki stawiają wózki, dzieci swoje rowery a robi się w słonecznym dniu bardzo ciasno. A wtedy niepomyślane lokalizacji huśtawki może nagle stać się zagrożeniem. Jako projektanci wiele placów zabaw nauczyliśmy się patrzyć na placu zabaw, patrząc na te ryzyka. Chętnie robimy i dla was projekt placu zabaw.

Nie tylko urządzenia i nawierzchnia: cały plac zabaw musi spełniać normy.

Przykład braku piasek (i niewłaściwy montaż urządzeń)

Inwestorzy wymagają od wykonawca placu zabaw przedstawianie certyfikaty zgodności i z tym nic złego. Przypomnijmy dodatkowo, że cały plac z

abaw musi spełniać normy. To w pierwszym kolejności jest odpowiedzialność projektanta, ale również wykonawca musi znać normy, aby być w stanie budować plac zabaw zgodnie z normą EN1176. Po pierwszy, bo nie zawsze buduje takich sam urządzeń jak

ma w projekcie i po drugie, to sytuacje w realu często odbiegają od tego, co wykonawca dostał w projekcie. Wtedy zmiany są potrzebne i często ustalone na poziomie kierownika budowa z inspektorem nadzoru. I potem nagle wysoka urządzenia stoi 90 cm od krawężnika, tworząc realnego ryzyka dla użytkowników.

 

 

 

Zanim zbudujesz plac zabaw, potrzebny będzie projekt, gdzie znajdzie się opis m.in. jak ten plac zabaw ma wyglądać, jakie urządzenia mają się tam znaleźć i jaka nawierzchnia bezpieczna ma zostać zastosowana pod urządzeniami. Przemyślany projekt to istotny element procesu inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania go osobie z dużym doświadczeniem w projektowaniu placów zabaw. Zazwyczaj pytanie jakiego rodzaju nawierzchnia bezpieczna ma być zastosowana padnie już na początku projektu, ponieważ ma to istotny wpływ na budżetu oraz na inne czynniki.

Jaka nawierzchnia do twojego projektu?

Czy mamy budżet na nawierzchnię syntetyczną ? Nawierzchnia bezpieczna syntetyczna, wraz z podbudową, może pochłonąć ponad 50% kosztów budowy placu zabaw, więc  jest to ważne pytanie na początku. Jeżeli zastosujemy nawierzchnię z piasku, to możemy w tym samym budżecie wydać więcej na urządzenia zabawowe.

Czy dostęp dla osób" na kółkach" jest istotny? Osoby na wózkach inwalidzkich, opiekunowie z małymi dziećmi w wózkach, dla nich ten dostęp może być bardzo ważny. Jeżeli spodziewamy się sporo takiego ruchu na placu zabaw, to należy się zastanowić nad większymi odległościami pomiędzy urządzeniami zabawowymi.

Czy możemy wykonać różne rodzaje nawierzchni na jednym placu zabaw? Czasem takie połączenia różnych rodzajów nawierzchni na jednym placu zabaw może uczynić projekt bardziej atrakcyjnym dla użytkowników, a  tym samym  oszczędzić koszty. Należy zwrócić uwagę na dwa ważne punkty. Jeżeli chcemy zastosować różne typy nawierzchni na jednym placu zabaw: 1. Często na granicy nawierzchni będą potrzebne krawężniki. Z reguły nie mogą się one znaleźć w strefie bezpieczeństwa urządzeń zabawowych. 2. Piasek bezpośrednio przy nawierzchni gumowej często stwarza kłopoty: robi się ślisko; często piasek nie jest uzupełniany na czas, co powoduje przy krawężnikach dużą różnicę wysokości  nawierzchni oraz odsłaniania ławy betonowe w których są zamontowane krawężniki.

Czy dzieci mogą wnosić piasek do środka? 

Piasek wpada do butów podczas zabawy. Są miejsca, gdzie może być to problemem, np. kiedy plac zabaw jest bezpośrednio połączony z budynkiem: szkoły, przedszkola. To może być powodem, aby preferować innego rodzaju nawierzchnie.

Czy piasek da się łatwo uzupełnić?

Piasek jest tańszy w momencie inwestycji, ale wymaga regularnego uzupełniania. To jest coś, co zarządca musi przewidzieć, ale co nie zawsze jest łatwe do wykonania. Czy mamy możliwość podjechanie do placu zabaw większym samochodem aby uzupełnić piasek, czy musimy ten piasek taczkować ? To będzie miało istotny wpływ na koszty utrzymania placu zabaw lub na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa.

Czy będzie dużego słońca?

Kiedy brakuje cienia na placu zabaw, to może być to mało przyjemne. Zarówno piasek i guma mogą się mocno nagrzać w pełnym słońcu. Projektowanie trawnika blisko placu zabaw może dać ulgę nagrzanym stopom. Zaprojektowanie parasola lub zadaszenia nad urządzeniami może również pomóc. Można się też zastanawiać nad zamgławiaczami, które sprawiają wiele przyjemności w gorące dni, choć niekoniecznie są tanie w utrzymaniu. 

Czy jest prawdopodobieństwo, że plac zabaw będzie odwiedzany przez koty i psy?

W takim przypadku piasek stanie się mniej atrakcyjny. Można to rozwiązać ustawiając ogrodzenie i specjalne przejścia, które utrudniają wejście  zwierzętom

Czy plac zabaw ma być kolorowy?

Nawierzchnia gumowa może być wielobarwna, zarówno ta z płyt, jak i wylewana. Przy innych rodzajach nawierzchni jest to o wiele trudniejsze do wykonania. Umożliwia to integrowanie nawierzchni do zabawy, poprzez gry planszowe, gry interaktywne, uzupełnienie tematyki placu zabaw.

Czy chcemy uzyskać naturalny wygląd placu zabaw?

Można zastosować trawę lub piasek jeśli plac zabaw nie będzie bardzo oblegany. Inną alternatywą są maty przerostowe, które połączą gumę z naturalną trawą oraz trawa sztuczna.

Czy chcemy plac zabaw z najniższymi kosztami utrzymania?

Każdy plac zabaw wymaga utrzymania, a koszty te  mogą być znaczne przy intensywnym użytkowaniu. Należy regularnie usuwać śmieci z nawierzchni i ze śmietników, kosić trawę, sprawdzać urządzenia pod względem bezpieczeństwa. Jeżeli mamy nawierzchnię gumo wą, to należy od czasu do czasu zamiatać nawierzchnię i raz w roku wyczyścić. Nawierzchnię piaskową należy uzupełnić i czasem wymienić. Z nawierzchni z mat przerostowych, nawierzchni sypkiej i ze sztucznej trawy należy ręcznie usunąć przedmioty, które nie powinny się tam znajdować. Otwory w matach przerostowych mogą się napełnić gruntem, który należy usunąć aby utrzymać odpowiedni poziom amortyzacji. Należy zlecić corocznie przeglądy placu zabaw przez specjalistę. Należy wymienić elementy zużyte i uszkodzone, usunąć grafity, pomalować elementy drewniane. Niestety, często widzimy brak odpowiedniego utrzymanie placów zabaw, co nie tylko zagraża bezpieczeństwu, ale również powoduje, że plac zabaw traci atrakcyjność dla użytkowników. Regularny serwis i utrzymanie może istotnie przedłużyć trwałości placu zabaw.

Pomożemy przy projektowaniu twojego placu zabaw

Chętnie współpracujemy przy projektowaniu atrakcyjnych placów zabaw, z trwałymi urządzeniami zabawowymi i odpowiedniej nawierzchni. Jeżeli jesteś projektantem, to możemy doradzić  ci przy wyborze nawierzchni i urządzeń, możemy sprawdzić twój projekt aby wyłapać błędy zanim zrobi to twój klient. Zasugerować drobne zmiany, które poprawią użyteczność placu zabaw. Jako wyspecjalizowany wykonawca z wieloletnim doświadczeniem, wiemy gdzie znajdują się krytyczne punkty na placu zabaw i co powinno się znaleźć w projekcie, aby plac zabaw był właśnie taki jak sobie go wyobrażasz i opisujesz w projekcie.

 

 

 

 

 

Nie tylko my, ale również wszystkie nasze konkurenci chcą ci przekonać, że to oni mają najlepszy jakość produktów i usług. To jak ty odróżnić ich jakość od naszego jakości? To niestety nie jest takie prosty, szczególnie jeśli porównujesz nawierzchnia bezpieczna od różnych producentów. 

Najlepszy sposób to oglądanie stare place zabaw wykonane przez każdy z oferentów. Bo choć nawierzchnia bezpieczna prawie u każdego wykonawcy wygląda jeszcze w miarę identyczny, kiedy został dopiero wykonana, to różnicy pojawiają się po czasie, czasem szybko, czasem dopiero po kilka lat.

Tylko, ile producentów jest gotowi ci pokazać stare wykonane place? Wiele producentów i wykonawców stare place zabaw nawet jeszcze nie ma, tak krótki mają doświadczenia. A nie na wszystko ma się wpływ: korzenia drzew mogą zniszczyć każda podbudowa, czasem place zabaw były bardzo intensywnie używane, więc dla laika nawet stare place zabaw trudno ocenić. Ale często różnicy są zaskakujące. Płyty gumowe się odkształcają, mocno zmieniają koloru, kruszą się. Zarówno w nawierzchnie wylewanej lub w płyt warstwa EPDM może całkowicie odchodzić, szczególnie, kiedy producent był oszczędny z granulatem EPDM i klej. W nawierzchnia wylewana może nastąpić deformacje, odklejenia warstwa EPDM, nadmierne ścieranie, pęknięcia nawierzchni. Zarówno w nawierzchni gumowych z płyt i nawierzchnia wylewaną mogą nastąpić problemy z podbudową, i często ten problem już powstał w momencie wykonanie podbudowy.

Odwodnienia placu zabaw często jest problemem i to tez jest często problem z podbudową. Robiliśmy kiedyś podbudowy z betonu i to jest możliwy, tylko wymaga specjalna troska o odwodnienia. Decydowanie lepiej jest podbudowy z kruszywa, co stało się już prawie standardem w Polsce.

Problemy z wykonaniem jest o wiele więcej. Wiele wykonawców specjalnie nie wydaje się interesować norm bezpieczeństwa i niestety, wiele inwestorów i projektanci tez się na nim nie znają. Ale wygrywali zlecenie, bo byli taniej, kosztem bezpieczeństwa użytkowników.

Nie do końca rozumiemy wykonawcom, że wybierają przy nawierzchnia gumowa najtańsza wykonawca. Mało z nich by kupił najtańsze narzędzie do pracy, bo tu tanie z reguły wychodzi drogi. Rzadko firm budowlanych kupują tanie materiały, tam gdzie się znają. Wiedzą, że z produktem dobrej marki można dokończyć pracy szybciej, ma się mniej poprawek, a nie nastąpią problemy z gwarancjami u inwestora. Ale do placu zabaw wybierają byle jaki produkt, bo nie umieją odróżnić dobry produkt od tych słabszych na rynku.

Educarium pracuje z stałymi partnerami w zakresie nawierzchni. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem producentami Euroflex i 3D-Program w Polsce. Każdy z naszych kierowników i brygadzistów mają ponad 10 lat doświadczenia w budowie placów zabaw. Działamy z partnerami, które mają tak samo minimum dziesięcioletni doświadczenia. Producent Euroflex ma ponad 40 lat doświadczenia w produkcji nawierzchni bezpieczniej, co jest ponad 10 lat tyle, co niektóre producenci na rynku Polskim. Ich jakość nie powstał od razu, jest efektem doskonalenie produktu przez wiele, wiele lat.

 

 

Budujemy bezpieczną nawierzchnią aby chronić użytkowników w przypadku upadku z urządzeń zabawowych. Poziom bezpieczeństwa jest określony za pomocą dwóch międzynarodowych norm: EN1176 i EN1177. Norma EN1176 określa ogólne wymogi bezpieczeństwa urządzeń zabawowych. Ta norma określa jak ustalić do każdy urządzenie zabawowy jego wysokość upadku, tj. z najwyższy poziom upadku, z której użytkownik może spaść przy normalnego użytku urządzenia. Ta wysokość upadku określa minimalna parametr wysokość upadku (HIC), który musi osiągnąć nawierzchni w określonym obszaru dookoła tej urządzenia.

EN1177 ustali sposób ustalenia HIC. Do dokładnego ustalenia HIC w nawierzchni potrzebny są pomiary z specjalistyczna urządzenia. Te pomiary są z reguły robią w laboratorium, ale można ich również wykonać na placu zabaw, na przykład jako element odbioru placu zabaw, lub jeżeli po czasie pojawiają się pytanie dot. osiągnięcia nawierzchni. Jest kilka akredytowanych firm w Polsce, które wykonują takie badanie "na żywo".

Aby ustalić potrzebny grubość nawierzchni, potrzebny są kilka informacji: pierwsze to wysokość upadku urządzenia zabawowe. Znajduje się ta informacji z reguły w karcie techniczny urządzenia. Tam też znajduje się informacji dot. strefa bezpieczeństwa: jest to obszar, gdzie musi się znaleźć nawierzchnia spełniające normy. Dodatkowo jest potrzebny informacje od producenta nawierzchnia: przy jaki grubość osiągamy jaki wysokość upadku. 

Dokładne projektowanie nawierzchni bezpiecznej na placu jest praca specjalistyczna. Niestety nawet architekci robią regularnie błędy przy projektowanie placów zabaw. Dlatego radzimy szukać pomocy u specjalista, które ma wieloletnie doświadczenie w projektowanie placów zabaw.

Dla nawierzchnie z materiałów sztucznych (guma, sztuczna trawa, maty przerostowe), producent musi robić badanie zgodności i przedstawić wysokość HIC dla każdy oferowana grubość nawierzchni. Dla naturalne materiały sypkie (piasek, kora, trawa) norma EN1176 przyjmuje następujące wysokości upadku:

 

 Materiał
Opis Grubość minimalna nawierzchni
Minimalna wysokość upadku
z urządzenia
  mm mm mm
Beton/kamień/asfalt   -

≤ 600 (EN1176)

≤ 1000 (EN16630)

Gleba    

≤ 1000 (EN1176)

≤ 1200 (EN11630)

  Darń    -

≤ 1000 (EN1176)

≤ 1500 (EN11630)

  Kora wielkość ziarna od 20 do 80 200 + 100 na przemieszczenia ≤ 2000
300 + 100 na przemieszczenia ≤ 3000
  Wióry/zrębki wielkość ziarna od 5 do 30 200 + 100 na przemieszczenia ≤ 2000
300 + 100 na przemieszczenia ≤ 3000
  Piasek lub żwir wielkość ziarna od 0,2 do 8 200 + 100 na przemieszczenia ≤ 2000
300 + 100 na przemieszczenia ≤ 3000
  Inne materiały i inne grubości wg badania zgodnie z EN 1177  krytyczna wysokość upadku wg badania

 

Należy wracać uwagę na grubość nawierzchni w przypadku materiały sypkie. Jeżeli chcemy osiągnąć wysokość upadku do 3 metrów w piasku, to nie wystarczy wykop 30 cm i w nim wrzucić piasek. Ten wykop musi być 40 cm aby pozwolić na przemieszczenia się piasek: nigdy nie będzie idealnie równy. Również należy regularnie uzupełnić piasek aby utrzymać ten poziom 40 cm. Wiele właścicieli placów zabaw zapominają o taki konieczność, a to oznacza często, że plac zabaw po krótkim czasie już nie spełnia normy.

Inne materiały też należy utrzymać. Znane problemy są z nawierzchnią gumową obok piaskownicy. Piasek z piaskownicy wypada i powoli siąka do porowata nawierzchnia z granulatu. Po czasie ta nawierzchnia straci częściowo swoje umiejętności amortyzacyjne. Maty przerostowe z swoimi otworami dla trawy są idealnymi zbieraczami dla kamyczki, inne mały przedmioty i gruntu. Choć na początku pięknie spełniają normy, to wątpliwy jest, że ten poziom został utrzymane jeżeli nie są regularnie sprzątane. Czy jest to ważny? Może w przypadku nawierzchnia gumowa obok piaskownicy nieco mniej: piaskownicy ma szczególnych wymagań do nawierzchnia bezpieczna a większość piasek kończy się bezpośredni obok piaskownicy. Problemy powstanie jedyny, kiedy projektujemy bezpośredni obok piaskownic wysokich urządzeń. W przypadku mat przerostowych problem jest jak najbardziej realny: często są zamontowane na place street workout, gdzie wysokość upadku urządzenia są maksymalne i ryzyko upadku całkiem realne. Maty przerostowe są tanie, posiadają certyfikaty, ale czy pozostaną bezpieczne bez szczególna troska o ich utrzymanie? Czy Państwa jako zarządcy placu zabaw regularnie patrzycie na bezpieczeństwa nawierzchnia na starszych placów zabaw?

 

 

 

Subcategories