KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Projekt nawierzchni

Zanim zbudujesz plac zabaw, potrzebny będzie projekt, gdzie znajdzie się opis m.in. jak ten plac zabaw ma wyglądać, jakie urządzenia mają się tam znaleźć i jaka nawierzchnia bezpieczna ma zostać zastosowana pod urządzeniami. Przemyślany projekt to istotny element procesu inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania go osobie z dużym doświadczeniem w projektowaniu placów zabaw. Zazwyczaj pytanie jakiego rodzaju nawierzchnia bezpieczna ma być zastosowana padnie już na początku projektu, ponieważ ma to istotny wpływ na budżetu oraz na inne czynniki.

Jaka nawierzchnia do twojego projektu?

Czy mamy budżet na nawierzchnię syntetyczną ? Nawierzchnia bezpieczna syntetyczna, wraz z podbudową, może pochłonąć ponad 50% kosztów budowy placu zabaw, więc jest to ważne pytanie na początku. Jeżeli zastosujemy nawierzchnię z piasku, to możemy w tym samym budżecie wydać więcej na urządzenia zabawowe.

IMG 6580 2

Czy dostęp dla osób” na kółkach” jest istotny? Osoby na wózkach inwalidzkich, opiekunowie z małymi dziećmi w wózkach, dla nich ten dostęp może być bardzo ważny. Jeżeli spodziewamy się sporo takiego ruchu na placu zabaw, to należy się zastanowić nad większymi odległościami pomiędzy urządzeniami zabawowymi.

Czy możemy wykonać różne rodzaje nawierzchni na jednym placu zabaw? Czasem takie połączenia różnych rodzajów nawierzchni na jednym placu zabaw może uczynić projekt bardziej atrakcyjnym dla użytkowników, a tym samym oszczędzić koszty. Należy zwrócić uwagę na dwa ważne punkty. Jeżeli chcemy zastosować różne typy nawierzchni na jednym placu zabaw: 1. Często na granicy nawierzchni będą potrzebne krawężniki. Z reguły nie mogą się one znaleźć w strefie bezpieczeństwa urządzeń zabawowych. 2. Piasek bezpośrednio przy nawierzchni gumowej często stwarza kłopoty: robi się ślisko; często piasek nie jest uzupełniany na czas, co powoduje przy krawężnikach dużą różnicę wysokości nawierzchni oraz odsłaniania ławy betonowe w których są zamontowane krawężniki.

Czy dzieci mogą wnosić piasek do środka?

Piasek wpada do butów podczas zabawy. Są miejsca, gdzie może być to problemem, np. kiedy plac zabaw jest bezpośrednio połączony z budynkiem: szkoły, przedszkola. To może być powodem, aby preferować innego rodzaju nawierzchnie.

Czy piasek da się łatwo uzupełnić?

Piasek jest tańszy w momencie inwestycji, ale wymaga regularnego uzupełniania. To jest coś, co zarządca musi przewidzieć, ale co nie zawsze jest łatwe do wykonania. Czy mamy możliwość podjechanie do placu zabaw większym samochodem aby uzupełnić piasek, czy musimy ten piasek taczkować ? To będzie miało istotny wpływ na koszty utrzymania placu zabaw lub na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa.

Czy będzie dużego słońca?

Kiedy brakuje cienia na placu zabaw, to może być to mało przyjemne. Zarówno piasek i guma mogą się mocno nagrzać w pełnym słońcu. Projektowanie trawnika blisko placu zabaw może dać ulgę nagrzanym stopom. Zaprojektowanie parasola lub zadaszenia nad urządzeniami może również pomóc. Można się też zastanawiać nad zamgławiaczami, które sprawiają wiele przyjemności w gorące dni, choć niekoniecznie są tanie w utrzymaniu.

Czy jest prawdopodobieństwo, że plac zabaw będzie odwiedzany przez koty i psy?

W takim przypadku piasek stanie się mniej atrakcyjny. Można to rozwiązać ustawiając ogrodzenie i specjalne przejścia, które utrudniają wejście zwierzętom

Czy plac zabaw ma być kolorowy?

Nawierzchnia gumowa może być wielobarwna, zarówno ta z płyt, jak i wylewana. Przy innych rodzajach nawierzchni jest to o wiele trudniejsze do wykonania. Umożliwia to integrowanie nawierzchni do zabawy, poprzez gry planszowe, gry interaktywne, uzupełnienie tematyki placu zabaw.

Czy chcemy uzyskać naturalny wygląd placu zabaw?

Można zastosować trawę lub piasek jeśli plac zabaw nie będzie bardzo oblegany. Inną alternatywą są maty przerostowe, które połączą gumę z naturalną trawą oraz trawa sztuczna.

Czy chcemy plac zabaw z najniższymi kosztami utrzymania?

Każdy plac zabaw wymaga utrzymania, a koszty te mogą być znaczne przy intensywnym użytkowaniu. Należy regularnie usuwać śmieci z nawierzchni i ze śmietników, kosić trawę, sprawdzać urządzenia pod względem bezpieczeństwa. Jeżeli mamy nawierzchnię gumo wą, to należy od czasu do czasu zamiatać nawierzchnię i raz w roku wyczyścić. Nawierzchnię piaskową należy uzupełnić i czasem wymienić. Z nawierzchni z mat przerostowych, nawierzchni sypkiej i ze sztucznej trawy należy ręcznie usunąć przedmioty, które nie powinny się tam znajdować. Otwory w matach przerostowych mogą się napełnić gruntem, który należy usunąć aby utrzymać odpowiedni poziom amortyzacji. Należy zlecić corocznie przeglądy placu zabaw przez specjalistę. Należy wymienić elementy zużyte i uszkodzone, usunąć grafity, pomalować elementy drewniane. Niestety, często widzimy brak odpowiedniego utrzymanie placów zabaw, co nie tylko zagraża bezpieczeństwu, ale również powoduje, że plac zabaw traci atrakcyjność dla użytkowników. Regularny serwis i utrzymanie może istotnie przedłużyć trwałości placu zabaw.

Pomożemy przy projektowaniu twojego placu zabaw

Chętnie współpracujemy przy projektowaniu atrakcyjnych placów zabaw, z trwałymi urządzeniami zabawowymi i odpowiedniej dostosowanej do potrzeb nawierzchni. Jeżeli jesteś projektantem, to możemy doradzić ci przy wyborze nawierzchni i urządzeń, możemy sprawdzić twój projekt aby wyłapać błędy zanim zrobi to twój klient. Zasugerować drobne zmiany, które poprawią użyteczność placu zabaw. Jako wyspecjalizowany wykonawca z wieloletnim doświadczeniem, wiemy gdzie znajdują się krytyczne punkty na placu zabaw i co powinno się znaleźć w projekcie, aby plac zabaw był właśnie taki jak sobie go wyobrażasz i opisujesz w projekcie.

projekt1