KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Jakie gumowe dodatki wybrać na przedszkolny plac zabaw?

Plac zabaw to miejsce uwielbiane przez wszystkie dzieci, które wywołuje u niejednego malucha szczery, beztroski uśmiech. Przed ostatecznym oddaniem go do użytku, powinien koniecznie przejść kontrolę jakości, gdyż bezpieczeństwo przedszkolaków jest najważniejsze. Należy pamiętać, że jednym z wymogów (który musi zostać spełniony) stanowi bezpieczna, wysokiej jakości nawierzchnia elastyczna. Jej celem jest przede wszystkim zamortyzowanie upadku, a w tym samym zapobiegnięcie powstaniu poważnych urazów na ciele dziecka.

piaskownica-elementy-gumowe-SBR
Ciekawe-elementy-gumowe-ksztaltowanie-terenu

Gumowe zwierzęta - ciekawą propozycją na plac zabaw!

Odpowiedni dobór urządzeń na plac zabaw nie jest taki łatwy, gdyż dzieci szybko tracą swoje zainteresowanie i trudno jest zaciekawić je czymś na dłużej. Oryginalnym uzupełnieniem tradycyjnych elementów wyposażenia tego obszaru, do których należą: huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki czy też karuzele, stanowią gumowe zabawki imitujące zwierzęta. Są one dedykowane najmłodszym przedszkolakom (grupie 3- oraz 4-latków). Ponadto figury te muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, spełniających normy EN71-3. Gdzie można je zamontować? Doskonale integrują się zarówno z nawierzchnią wylewaną, sztuczną trawą, jak i płytą gumową. Zabawka ta ma wiele zastosowań, gdyż może być np. ozdobą placu rozrywki, miejscem, przy którym dziecko pozuje do zdjęć bądź pewnego rodzaju urządzeniem sprawnościowym – możliwe jest wdrapywanie się na nią czy też zjeżdżanie z niej (warto, aby na terenie placu zabaw znajdowało się kilka tego typu rozwiązań, które umożliwią np. zabawę w chowanego lub w popularnego berka). Ponadto zdecydowanie się na właśnie tę opcję rozrywki rozwija kreatywność dziecka i pobudza jego wyobraźnię. Ze względu na to, że gumowe zwierzęta są wykonane z EPDM, cechują się wysoką trwałością, dzięki czemu posłużą na wiele lat użytkowania.

Nie jest prawdą, że gumowe figury w postaci zwierzątek sprawdzą się tylko i wyłącznie na tematycznych placach zabaw. Rozwiązanie to zyskuje bowiem coraz większą sławę, a tym samym jest wykorzystywane na terenie różnego typu placówek oświatowych. Poza tym kolorowe figury, wykonane z gumy, będą świetnie prezentowały się również ulokowane na tradycyjnych placach, gdyż je wizualnie urozmaicą i uatrakcyjnią.

Piaskownica z gumy

Oczywistym jest, że na terenie w pełni wyposażonego placu zabaw, musi znaleźć się piaskownica i to nie byle jaka, bo… z gumy! Najlepiej wybrać tę z recyklingu, ponieważ się nie rozpada, nie kruszeje, a tym samym jest niezwykle odporna na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych (m.in. deszczu, śniegu i innych). Bezpieczna piaskownica to rozwiązanie, które adresowane jest do dzieci w każdym wieku, ponieważ w porównaniu do jej wersji wykonanej z drewna, nie zawiera w sobie drzazg czy gwoździ.

Nieoczywiste akcesoria na placach zabaw

Coraz częściej, szczególnie na nieco większych przedszkolnych placach zabaw, można zauważyć ciekawe akcesoria zabawowo-ozdobne, przykładowo gumowe kule (bądź półkule). Warto postawić na różnokolorowe modele, które sprawią, że przestrzeń – znajdująca się przed przedszkolem – będzie wyglądała niczym bajkowa kraina. Z gumowych kul/półkul można tworzyć różnego typu konfiguracje (kształty), które doskonale będą prezentowały się na każdej bezpiecznej nawierzchni.

Alternatywę dla gumowych kuli czy też półkuli stanowią bryły o niepowtarzalnych kształtach: połówkach serca, sześcianów bądź kwiatków. Tworzą one nie tylko wyjątkową dekorację placu zabaw, ale również (niektóre z nich) uczą dzieci geometrii (np. nazw i wyglądu figur geometrycznych). Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest zdecydowanie się zarówno na ich niewielkie, jak i nieco większe modele, na których to przykładowo można pograć w rozmaite gry planszowe czy też położyć inne akcesoria (umożliwią to bryły w kształcie kwadratu lub prostokąta), które umilą dziecku czas spędzony w przedszkolu (lalki, samochody, puzzle). Rozwiązanie to – przykładowo gumowe bryły w kształcie kwiatków – perfekcyjnie się również sprawdzi zamieszczone na wjeździe do przedszkola.

Gumowe akcesoria na przedszkolny plac zabaw cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ prezentują się niezwykle estetycznie, a poza tym są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. Dodatkowo, cechują się dużą różnorodnością kolorystyczną, a także tym, że są dostępne w wielu rozmaitych kształtach. Z pewnością zadowolą one niejednego przedszkolaka!