Płyty gumowe na place zabaw
Gumowe podłoże na place zabaw, dostarczane przez renomowane firmy, to gwarancja certyfikatu HIC oraz długoterminowe utrzymanie zaprojektowanego poziomu bezpieczeństwa. Jakość nawierzchni w tym przypadku jest o wiele mniej zależna od umiejętności osoby, która zobowiązała się wykonać dany plac zabaw. Podłoże to jest najlepszym rozwiązaniem – od prawie 15 lat Educarium reprezentuje niemiecką firmę Kraiburg Relastec, producenta produktów pod marką EUROFLEX. Kraiburg Relastec to najstarszy i największy producent płyt gumowych na place zabaw w Europie. Nawierzchnie z płyt SBR oraz EPDM spełniają najnowszą unijną normę PN-EN 1177:2019. Płyta gumowa na plac zabaw ochroni dzieci przed urazami, a także zapewni im bezpieczną strefę zabaw.
Guma pod plac zabaw – dlaczego jest lepsza od nawierzchni wylewanej?
Nawierzchnia wylewana wygrywa z płytami, jeżeli chodzi o możliwości projektowania. Natomiast płyty gumowe na place zabaw triumfują ze względu na ich wytrzymałość, a także stopień bezpieczeństwa. Przy nawierzchni wylewanej bardzo dużo zależy od wykonawcy nawierzchni, który wybiera granulaty, kleje oraz wykonuje na miejscu nawierzchnię w zmiennych warunkach pogodowych, co ma spory wpływ na jakość pracy. Nigdy jednak wykonawca nawierzchni wylewanej nie będzie w stanie uzyskać standardowych warunków – takich, jakie panują w hali, kiedy to produkowana jest na przykład guma czy też inne podłoże. Plac zabaw to rozrywkowe miejsce przeznaczone dla dzieci, dlatego przy wyborze podkładu oraz jego późniejszym montażu należy zlecić to zadanie odpowiedniemu wykonawcy. Małe firmy mające renomę, chcąc dbać o swoją markę, powinny wybrać sprawdzone płytki gumowe. Plac zabaw oraz elementy się na nim znajdujące nie mogą być wykonane z tanich składników, ponieważ komfort oraz bezpieczeństwo dzieci są najważniejsze! Wybierz dobrze! Zastosuj płyty gumowe na plac zabaw z naszego sklepu!
Najważniejsze zalety EUROFLEX
Bezpieczne podłoże na plac zabaw dla dzieci
Gumowe płytki na plac zabaw firmy EUROFLEX są produkowane zgodnie z normą EN71-3. Jest to międzynarodowa norma, która ustala poziom migracji pierwiastków w zabawkach dla dzieci. Oczywiście spełniają one również normę PN-EN 1176 dot. bezpieczeństwa placów zabaw. Kraiburg gwarantuje dodatkowo, że podłoże pod plac zabaw układane z ich płyt będzie spełniało normy na całej powierzchni w okresie praktycznego ich użytkowania w czasie trwania gwarancji fabrycznej (to znaczy nie tylko mierzonej w laboratorium).
Gumowe płytki na plac zabaw są doskonałe w montażu
Jako doświadczony wykonawca nawierzchni testowaliśmy w naszej historii płyty od różnych producentów. Jednak płyta gumowa na plac zabaw EUROFLEX to mocny faworyt, ponieważ montuje się ją zdecydowanie łatwiej niż inne płyty gumowe. Plac zabaw to miejsce, w którym należy postawić na bezpieczeństwo, a EUROFLEX cechuje się fabrycznie zamontowanymi kołkami, dokładnym trzymaniem się wymiarów, a także brakiem resztek stali z opon ( ale również jest niebezpieczne dla użytkowników).
Cechuje je wysoka wytrzymałość
Płyty od niektórych producentów, szczególnie typu EPDM, mają tendencję do odkształcania się po czasie. Natomiast guma pod plac zabaw zastosowana przez EUROFLEX pozostaje praktycznie nienaruszona. U prawie każdego konkurenta za klej odporny na promienie UV trzeba dopłacić. W naszych płytach gumowych EUROFLEX EPDM taki klej jest standardem.
Płyty po zużyciu można oddać do fabryki
Koszty utylizacji odpadów ciągle rosną. Podłoże gumowe na plac zabaw EUROFLEX można przy okazji jego renowacji (za kilka/kilkanaście lat) bezpłatnie oddać do firmy Kraiburg w celu przerobienia go na inne produkty. W przypadku nawierzchni wylewanej nie jest to możliwe, ponieważ dolna warstwa gumy jest mieszana z podbudową. Kraiburg również nie akceptuje płyt gumowych na plac zabaw innych marek.
Tańsze rozwiązanie dla mniejszych placów zabaw
Koszty wykonania płyty na plac zabaw, jak i nawierzchni wylewanej, są w praktyce podobne. W przypadku zastosowania płyt Standard (SBR) płyty z reguły są tańsze. Można je również montować w nieco trudniejszych warunkach pogodowych, co jest szczególną zaletą w okresie zimowym. Nawierzchnia z dobrej jakości płyt EPDM jest z reguły droższa od nawierzchni wylewanej EPDM.
Płyty SBR czy EPDM?
Wielu projektantów wybiera jako standard nawierzchnię EPDM do swoich projektów. Dużo tańsze są jednak nawierzchnie SBR. Czym różnią się płyty EPDM i SBR? Przede wszystkim kolorem. Płyty SBR są dostępne w ograniczonej barwie kolorystycznej (czerwony, zielony, szary i czarny). Płyty EPDM z kolei są wykonane m.in. z SBR, z tym że górna warstwa (1 cm w przypadku płyt EUROFLEX) jest zrobiona z EPDM barwionego w masie i dostępnego w dużo większej ilość kolorów. Druga różnica to zachowanie koloru w trakcie użytkowania. Nawierzchnia SBR ciemnieje, bo ściera się kolorowy klej z górnej płyty i przez to może być widoczny czarny granulat gumowy. Płyty EPDM też się ścierają, ale ponieważ są barwione w masie, nie daje to widocznych efektów aż do starcia całej warstwy EPDM.
Poziom ścierania płyt SBR jest z reguły niewielki, niezależnie od marki. Poziom ścierania w płytach EPDM z kolei może się znacznie różnić pomiędzy markami płyt. Wiele rodzajów płyt nie jest produkowanych z klejem odpornym na UV, co może powodować znaczne zmiany koloru w trakcie użytkowania.
Jeżeli głównym celem inwestora jest bezpieczeństwo użytkowników, to zdecydowanie polecamy nawierzchnie elastyczne na place zabaw. Zastosowana guma EUROFLEX to ekonomiczne i długotrwałe rozwiązanie!