KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Słupy gumowe zamiast słupów betonowych?

Blokady betonowe są powszechnie używanym elementem w przestrzeni publicznej: betonowe półkule, sześciany, stanowią zapory parkingowe, oddzielają ulice od chodników, uniemożliwiają ruch do parku. Ale zamiast słupów betonowych może warto się zastanowić nad słupami gumowymi? Ma to kilka istotnych zalet:

  • Zapora gumowa jest bardziej odporna na uderzenia – jest oczywiście mniej twarda, ale dzięki elastyczności nie ulegnie tak szybko uszkodzeniu.
  • Jest bezpieczniejsza tam, gdzie jest mało miejsca. Zmniejsza ryzyko zarysowań samochodów na parkingu i nie oznacza to wcale, że ta gumowa blokada łatwiej się podaje w przypadku lekkiego uderzenia w porównaniu do blokadą betonową. Półkule lub sześciany gumowe będą tak samo efektywnie powstrzymywać niepożądany ruch.
  • Z elementami gumowymi mamy dużo więcej możliwości zabawy kolorami. Chcemy ustawić półkule ostrzegawcze w kolorze czerwonym? Nie ma żadnego problemu. Kolor żółty lub niebieski bardziej pasuje do naszych firmowych barw? I to jest możliwe. Jasne kolory ostrzegawcze – nie ma problemu.
gumowe szesciany lawki
gumowe kule przy fontanny
  • Kule, półkule, sześciany i inne kształty gumowe mają jeszcze inne zalety: są bardzo przyjemne w dotyku. Materiał, choć w całości bardzo sztywny i trwały, jest ciepły i miękki. Siedzenie na gumie jest o wiele przyjemniejsze niż na betonie, a nawet na drewnie. Szczególnie interesujące jest to, że nasze elementy spełniają funkcje podwójne: z jednej strony uniemożliwiamy wjazd na teren, a z drugiej strony te same elementy mogą stanowić niebanalne siedziska.
  • Same kształty świetnie sprawdzą się jako ławki, a dla kreatywnych istnieją nieskończone możliwości tworzenia ciekawych większych kształtów za pomocą łączenia większej ilości elementów.
  • Istnieje oczywiście wiele innych ciekawych sposobów na zaporę wjazdu na teren np. za pomocą naszych wielkich zwierząt. Świetnie sprawdzą się jako strażnicy, a jednocześnie będą stanowić zaproszenie i wskazówkę, że tędy prowadzi droga na pobliski plac zabaw.
  • Zalety produktów z granulatu gumowego widoczne są na licznych placach zabaw. Ten sam materiał można wykorzystać w wielu różnych miejscach z różnym przeznaczeniem w przestrzeni publicznej. W odróżnieniu od tradycyjnych betonowych zapór, zapory gumowe nadadzą każdemu miejscu indywidualny i niepowtarzalny wygląd, który może stać się znakiem rozpoznawczym wyróżniającym naszą przestrzeń.
figura gumowa byk2
figura gumowa hipopotam
figura gumowa wilk