KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Sztuczna trawa na plac zabaw – dlaczego warto ją wybrać?

Jak wiadomo, dzieci uwielbiają aktywnie spędzać czas na placach zabaw – nie ma co ukrywać, że zabranie w to miejsce swojej pociechy jest świetnym pomysłem na oderwanie jej od ekranu komputera czy tableta. Współczesne miejsca do zabawy zapewniają najmłodszym nie tylko komfort użytkowania, wielość dostępnych tam atrakcji, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa. W dużej mierze jest to zasługa zdecydowania się wybór profesjonalnej i stabilnej nawierzchni bezpiecznej.

Nawierzchnia bezpieczna – najważniejsze informacje

Na wstępie warto wspomnieć, że to właśnie nawierzchnie, a nie jak mogłoby wydawać się huśtawki, drabinki bądź ścianki wspinaczkowe, są przyczyną aż 60% wszystkich dziecięcych wypadków, mających miejsce na placu zabaw. Zgodnie z normą PN-EN 1176-1 do tego rodzaju podłoża można zaliczyć nawierzchnie sypkie, takie jak: korę, piasek czy wióry, a także te syntetyczne, do których należą maty przerostowe, nawierzchnie poliuretanowe oraz sztuczne trawy.

Jakie są najważniejsze zalety nawierzchni bezpiecznych?

 • posiadają właściwości antypoślizgowe;
 • są mrozoodporne oraz odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne;
 • cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną;
 • posiadają atesty bezpieczeństwa.
IMG 7136s

Sztuczna trawa na plac zabaw wspaniałą alternatywą dla nawierzchni gumowej

Sztuczna trawa na plac zabaw to syntetyczna wykładzina, składająca się z mocnego, a także elastycznego perforowanego podkładu. Cechuje się ona bardzo dobrą przepuszczalnością wody, a także trwałością, której poziom podobny jest do nawierzchni gumowej. Co ciekawe, nawierzchnia ta przez cały rok pozostaje zielona (nie potrzebuje wody w odróżnieniu od jej wersji naturalnej), dzięki czemu prezentuje się naprawdę estetycznie. Sztuczną trawę stosuje się nie tylko na (zewnętrznych) placach zabaw, ale również w miejscach zacienionych m.in. pod schodami, pomostami, a także drzewami.

Dlaczego warto wybrać sztuczną trawę na plac zabaw? Przyczyny:

 1. Posiada naturalny wygląd – doskonale komponuje się z otoczeniem.
 2. Wytrzymuje przez wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu.
 3. Jest odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu przez długi czas utrzymuje nienaganny wygląd (nie zmienia kolorów).
 4. Nie trzeba jej kosić, podlewać czy też nawozić, w porównaniu z jej wersją naturalną.
 5. Nie nagrzewa się podczas upalnych, słonecznych dni.
 6. Jest przyjemna w dotyku.
 7. Zapewnia bezpieczny upadek z wysokości nawet do 3 metrów – nadaje się pod wszystkie urządzenia zabawowe.
 8. Nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i może być użytkowana przez cały rok.
 9. Jest łatwa w montażu.
trawa sztuczna

Jak wybrać odpowiednią sztuczną trawę?

Jeżeli chodzi o sztuczną trawę, to wykorzystuje się ją również na tarasach, balkonach, ogrodach, polach golfowych bądź kortach tenisowych. Chcąc wybrać odpowiednie podłoże na plac zabaw, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysoką odporność oraz funkcjonalność. W przypadku sztucznej trawy, znakomicie sprawdzi się ta wielofunkcyjna z dużą ilością piasku kwarcowego. Nie ma co ukrywać, że place zabaw powinny cieszyć oko odwiedzających, a tym samym prezentować się niezwykle estetycznie, dlatego też rekomendowany jest wybór syntetycznych traw ozdobnych. Jeżeli chodzi o ich włókna i podkład (z gumy lub lateksu), to konieczne jest zdecydowanie się na modele, które sprawdzą się przy tak dużych obciążeniach, jak zjeżdżalnie, drabinki oraz inne ciężkie urządzenia zabawowe. Dodatkowo, należy także podjąć decyzję dotyczącą jej właściwej gęstości oraz długości – przyjęło się, że na place zabaw lepiej wybrać wariant trawy z dłuższymi źdźbłami, który zapewni doskonałą izolację cieplną.

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw musi być wykonana z najlepszych jakościowo materiałów, gdyż jej głównym celem jest zapewnienie ochrony przed negatywnymi skutkami upadku. Stanowi ona obowiązkowy element niejednego miejsca rekreacyjnego. Warto podkreślić, że plac zabaw przyjazny dzieciom to nie tylko obszar, na którego terenie muszą znajdować się atestowane huśtawki czy kolorowe zjeżdżalnie, ale również (a może nawet przede wszystkim) bezpieczne podłoże.