Bezpieczna nawierzchnia na siłownię zewnętrzną
- Wysłane przez admin
- Kategorie Educarium Place Zabaw
- Data 5 października 2023
Siłownie zewnętrzne to obiekty, dzięki którym możliwa jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Znajdują się one najczęściej przed blokowiskami, szkołami czy też w parkach. Ze względów bezpieczeństwa, wokół maszyn oraz urządzeń układana jest gumowa nawierzchnia. Siłownie plenerowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, począwszy od młodzieży w wieku szkolnym, a kończąc na osobach starszych.
Siłownie z matami przerostowymi
Czym są maty przerostowe? Są to nawierzchnie bezpieczne, które produkuje się z gumy pochodzącej z recyklingu. Cechują się one właściwościami antypoślizgowymi i amortyzującymi – w razie ewentualnego upadku minimalizują ryzyko powstania kontuzji (stłuczenia, a także skaleczenia) czy też poważniejszych urazów. Na rynku dostępne są modele pełniące zarówno funkcję nawierzchni bezpiecznej, jak i umożliwiające przerost przez nie trawy, co w rezultacie wygląda bardzo naturalnie. Dodatkowo, maty te są niezwykle łatwe w instalacji oraz konserwacji – do ich położenia nie jest wymagany ciężki sprzęt, a sam montaż może odbywać się w każdych warunkach (o ile grunt nie jest zamarznięty). Dużym plusem jest również brak kosztów prac przygotowawczych.
Bezpieczna nawierzchnia, jaką jest bez wątpienia mata przerostowa, to wybór niosący ze sobą ogrom korzyści. Cechuje się ona doskonałą trwałością, gdyż chroni przed erozją na obszarach, po których to często poruszają się piesi, a poza tym mata jest wysoce odporna na podmuchy silnego wiatru i zmienną temperaturę. Dodatkowo, świetnie niweluje wstrząsy czy też hałas. Produkt ten jest bezpieczny, komfortowy w użytkowaniu oraz jakościowy – potwierdzenie tych właściwości stanowi test zgodny z normą PN-EN 1177. Ponadto, jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Sprzęty na siłowni plenerowej
Urządzenia znajdujące się na siłowni zewnętrznej adresowane są przede wszystkim do młodzieży, dorosłych oraz seniorów, jak również początkujących i zaawansowanych sportowców. Sprzętem, który koniecznie musi się na niej znaleźć, jest orbitrek – kompleksowa maszyna łącząca w sobie także funkcje steppera oraz bieżni elektrycznej. Kolejnym urządzeniem jest tzw. biegacz, wzmacniający mięśnie i stawy nóg. Jest on głównie wykorzystywany w treningu cardio. Natomiast sprzętem, który buduje mięśnie biodrowe, plecy oraz brzuch jest wahadło. Poza tym, siłownie plenerowe powinny być wyposażone w twister, drabinkę oraz poręcze. Jeżeli chodzi o pierwsze urządzenie, to poprawia ono koordynację ruchową, drugi z wymienionych sprzętów wzmacnia mięśnie grzbietu oraz ramion, a poręcze poprawiają kondycję mięśniową pleców, wpływając na wszystkie partie ciała w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.
Zalety korzystania z siłowni zewnętrznych
Nie ma co ukrywać, że siłownie plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem – szczególnie latem oraz wiosną, kiedy to warunki atmosferyczne sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu. Do ich ogromnych zalet należy dostępność dla każdego, gdyż są darmowe. Poza tym, trening wykonywany na zewnątrz sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, a tym samym tkanka tłuszczowa zostaje szybciej zredukowana. Dodatkowo, obecność koloru zielonego, nawet w postaci trawy, która po pewnym czasie przykrywa warstwę maty przyrostowej, działa w sposób uspokajający i redukujący stres. Ponadto, nieprzypadkowo siłownie plenerowe umiejscowione są obok placów zabaw dla dzieci – wyłożonych bezpieczną nawierzchnią, bowiem mają one zachęcić ich rodziców do jakiegokolwiek ruchu (a nie siedzenia na ławce).
A jaką nawierzchnię wybrać na siłownię wewnętrzną?
Elastyczna nawierzchnia SBR – dedykowana na siłownię – wykonana jest z syntetycznego kauczuku, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, a niefortunny upadek na nią zostaje zamortyzowany (poza tym ewentualne spadnięcie ciężarów: sztangi czy hantli nie jest tak hałaśliwe). Stosuje się w niej drobny granulat, który wpływa na gładkość sportowej powierzchni. Dodatkowo, maty – przeznaczone na sale treningowe – można w prosty, a także szybki sposób wyczyścić, co jest niezwykle ważne w miejscach, w których przebywa zwykle duża część osób (ryzyko szybszych zabrudzeń). Gdzie można zastosować wysokiej jakości nawierzchnie gumowe? Na przykład: w salach fitness, na siłowniach typu cross-fit (w tym wypadku wybiera się płyty o grubości 15 bądź 20 mm) czy też tych znajdujących się w domu. Antypoślizgowe płyty SBR są niezwykle praktyczną opcją dla osób trenujących siłowo, podnoszących ciężary, gdyż pozwalają ustabilizować postawę oraz zapewniają dobrą przyczepność.
Co ciekawe, zarówno siłownie plenerowe, jak i te znajdujące się wewnątrz pomieszczeń to miejsca, w których stosuje się bezpieczną nawierzchnię, minimalizującą ryzyko powstania poważnych urazów w razie ewentualnego przewrócenia się/poślizgnięcia. Sprawdzają się one znakomicie, jako podłoże w wielu obiektach sportowo-rekreacyjnych, na placach zabaw czy też boiskach sportowych. Elastyczne maty sportowe to solidna baza konstrukcyjna każdej siłowni!
Może Ci się spodobać
Nawierzchnie bezpieczne – gdzie można je zastosować?
Nawierzchnia bezpieczna – inaczej warstwa tłumiąca/amortyzująca – ma na celu zmniejszenie ryzyka powstania obrażeń w razie jakiegokolwiek upadku na nią. Jednym z miejsc, w których jest ona najczęściej stosowana, jest oczywiście plac zabaw. Wówczas, jako podłoże, wykorzystuje się korę, wióry, …
Najpopularniejsze rodzaje nawierzchni bezpiecznej
Opisując w pigułce nawierzchnie bezpieczne, należy wspomnieć, że mają one na celu zmniejszenie ryzyka powstania obrażeń w razie ewentualnego wypadku (według normy PN-EN 1176-1). Powinny zapewniać bezpieczeństwo podczas upadku z urządzeń przeznaczonych do zabawy, takich jak: huśtawki, zjeżdżalnie czy też …
Gumowe nawierzchnie sensoryczne 2D i 3D
Świat zmysłów w życiu każdego młodego człowieka odgrywa ogromną rolę. Kluczowa jest tu tzw. integracja sensoryczna – czyli sposób porządkowania przez mózg informacji odbieranych przez zmysły (wzrok, słuch, dotyk, smak i węch), a następnie ich segregacja, interpretacja oraz przetworzenie. W …