KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Wykonanie podbudowy pod nawierzchnią z płyt

Przed montażem płyt w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie podbudowy. Podbudowa pod płyty może być wykonana w różnych technologiach i istnieją różne szkoły jak najlepiej wykonać podbudowę. Główną rolą podbudowy jest uzyskanie stabilności i nośności pod wierzchnią warstwą oraz odprowadzenie wody po opadach deszczu. Stabilność jest bardzo ważna, ponieważ nie chcemy nierówności w nawierzchni w trakcie użytkowania. Odprowadzenie wody jest niemniej ważne, ponieważ nawierzchnia bezspoinowa jest przepuszczalna dla wody. Jeżeli podbudowa jest nieprzepuszczalna, to nawierzchnia będzie stała w wodzie, co może mieć negatywne konsekwencje.

1. Wykonanie podbudowy z kruszywa

Standardowo wykonujemy nawierzchnię z płyt gumowych na kruszywie łamanym w dwóch warstwach – dolna warstwa nośna oraz górna warstwa wyrównująca. Dolną warstwę wykonujemy z kruszywa 0-16 mm, ale 0-32 mm też zdaje egzamin. Górna miałka warstwa najlepiej 0-4 lub 0-8 mm. W praktyce bardzo dobrze sprawdza się kruszywo pochodzące z recyklingu betonu, ale nie jest akceptowane przez wszystkich inwestorów, ponieważ nie posiada wymaganych dokumentów. Jego zaletami jest: mniejsze obciążenie środowiska naturalnego oraz niski koszt.

Pod podbudową należy wykonać w razie potrzeby warstwę odsączającą. Czy i w jakiej grubość, jest zależne od warunków gruntowych w miejscu montażu. W niektórych lokalizacjach może być konieczne wykonanie drenażu pod podbudowę.

Każdą warstwę wraz z gruntem pod podbudowę należy porządnie zagęścić.

montaz

2. Inne warianty podbudowy

Nadal są wykonawcy, którzy wykonują podbudowę z piasku. My robimy to tylko u klientów prywatnych, gdzie  klient nie chce inwestować w porządną podbudowę. Tam w praktyce nie występują większe problemy, bo te place nie są intensywnie użytkowane. Piasek jako podbudowa na publicznych placach zabaw nie zdaje egzaminu: za dużo jest ruchu na płytach – ponieważ płyty są elastyczne, to ten ruch po czasie spowoduje przemieszczenie się piasku i powstaną nierówności.

Wykonanie podbudowy z betonu jest preferowane przez niektórych wykonawców. Ma to jednak jedną istotną wadę: brak przepuszczalności dla wody. W przypadku wykonania podbudowy z betonu trzeba przewidzieć odprowadzenie wody. Brak odprowadzenia wody może spowodować uszkodzenia płyt poprzez deformację. W nawierzchni, która długo leży w wodzie mogą powstać pleśnie i grzyby. Wilgotna nawierzchnia jest zdecydowanie mniej przyjemna podczas zabawy.

Jeżeli wybieramy (lub mamy) beton jako podbudowę, to należy przygotować odpowiednie spadki  oraz system odprowadzenia wody. W praktyce stosuje się również metodę wiercenia dziur w betonie. Nie mamy z tą metodą większego doświadczenia; trudno powiedzieć, czy to rozwiązanie przez wiele lat zda egzamin.

3. Nawierzchnia z płyt na istniejącej nawierzchni

Nawierzchnię z płyt możemy wykonać na wielu rodzajach istniejących nawierzchni. Może to być beton, asfalt lub kostki brukowe. W takiej sytuacji z reguły wykonujemy dookoła płyt maty skośne, które doklejamy do istniejącej nawierzchni i które trzymają płyty na miejscu. Ważna jet tutaj równość nawierzchni i odprowadzenie wody. Jeżeli chcesz zamontować nawierzchnię z płyt na istniejącej warstwie, to najlepiej zadzwoń po konsultację.

4. Nawierzchnia z płyt na dachu

Wykonanie nawierzchni na dachu nie stanowi wielkiego problemu. Szczególnym problemem może być waga nawierzchni wraz z podbudową. Tego rodzaju nawierzchnie wykonywaliśmy na podbudowie z betonu keramzytowego.

5. Nawierzchnia z płyt wewnątrz budynku

Technicznie nie ma wielkiego problemu aby montować płyty amortyzujące w środku budynku, np. w sali fitness lub centrum handlowym. Największym problemem w praktyce jest utrzymanie nawierzchni po montażu w czystości a wymogi inwestorów pod tym względem są bardzo różne. Rozwiązaniem  jest nawierzchnia Visual System, która łączy wszystkie zalety płyt amortyzujących z doskonałymi możliwościami utrzymania higieny oraz niesamowitymi możliwościami tworzenia wizualnie atrakcyjnych nawierzchni.

6. Nawierzchnia z płyt do rozwiązań tymczasowych

Nawierzchnia z płyt doskonale nadaje się na instalacje tymczasowe. Płyty Euroflex bardzo łatwo i szybko się montuje na każdej płaskiej nawierzchni. Kilkuosobowa ekipa montażowa może zamontować lub zdemontować 50 m2 bezpiecznej nawierzchni z płyt w ciągu godziny. Zależnie od sytuacji wymaga to niestandardowego wykonania obrzeży. Chętnie doradzimy.

 

7. Krawężniki

Dookoła płyt gumowych konieczne są obrzeża, aby je unieruchomić. Mogą posłużyć tutaj inne elementy z projektu, np. krawężniki, ściany itp. Przy montażu płyt gumowych na istniejącej powierzchni można zastosować specjalne obrzeże skośne, które klei się do podbudowy. Obrzeża z tworzywa na placach zabaw używamy incydentalnie, częściej nadają się na posesje prywatne. Do specjalnych sytuacji wykonujemy krawężniki z metalu.

Zalecamy użytkowanie krawężników gumowych przy nawierzchni z płyt gumowych, zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i estetycznych. Krawężniki należy montować na ławie betonowej. Krawężników betonowych można również używać, ale należy zawsze zwracać uwagę na to, żeby nie znalazły się w strefie bezpieczeństwa urządzenia.

Widzimy projekty, gdzie obok krawężników z betonu (z reguły przy ścieżce) zaprojektowany jest krawężnik gumowy. Nie ma to większego sensu poza względami estetycznymi (w niektórych przypadkach).

Zaletą krawężników gumowych jest to, że łatwo można z nich wykonać łuki (są elastyczne). Wadą krawężników gumowych jest ich trudniejszy montaż w linii prostej (trudno uzyskać idealną linię prostą). Istnieje tu alternatywa: krawężnik gumowy wzmocniony prętami stalowymi.

Jeżeli stosujemy krawężniki gumowe, to należy uważać z wymaganiami na zagęszczenie podbudowy. Jeżeli stosujemy takie wymogi jak na autostradzie na placu zabaw (co nie jest wyjątkiem w wymaganiach technicznych przy podbudowach), to przy próbie zagęszczenia może się zdarzyć, że wypchniemy krawężniki gumowe na zewnątrz. To prosta fizyka. Dobry wskaźnik zagęszczenia podbudowy na placach zabaw to Is = 0,98. Wszystkie wymaganie powyżej tego poziomu nie mają sensu. Nie będziemy przecież tirami jeździć po placu zabaw.

8. Spadek w terenie

Nawierzchnia gumowa jest przepuszczalna na woda, a więc w teorii nie ma potrzeby wykonać spadek na placu zabaw. Jednak w praktyce i tak większość deszczu płynie z nawierzchni a lekki spadek 1-2% może być przydatny dla szybkiego odprowadzenia deszczu. Większy spadek może też być, ale to może spowodować trudności przy montażu większych urządzeń zabawowych. Jeżeli spadek ma być większy od 3% to szukaj porady u specjalista już podczas projektowaniu. W przypadku, gdy podbudowa nie przepuszcza wody, spadek na poziomie 2% drenażu jest konieczny.

 

9. Różne grubości płyt na jednym placu

Jeżeli mamy na placu zabaw różne urządzenia zabawowe z mocno odbiegające wysokości upadku, to możemy zaprojektować różne grubości płyt na jednym placu, bo można takim sposobem znaleźć osczędności. Musimy w takim przypadku wykonać podbudowy w różnych wysokości, dopasowane do grubości płyt. W praktyce wymaga to jednak dużo fachowości od wykonawca nawierzchni i to niezależni, czy wykonujemy podbudowy z betonu, czy z kruszywa. Ponieważ płyty SBR nie trzymają idealnie koloru, to różnice w grubości płyt mogą być widoczne po montażu ze względu na różne odcieni płyt. Jeżeli chcesz projektować placu zabaw z różnymi grubościami płyt, to najlepiej najpierw rozmawiaj z specjalistą.

10. Montaż płyt

Najlepiej zlecić montaż specjalista.

Potrzebne narzędzia: nóż z wkładem wymiennym, wyrzynarka, piła tarczowa, kątownik, sznurek, ołówek, miarka, wyciskarka do kleju, rękawicy oraz zabezpieczenia kolan.

narzdzie 1
narzdzie 2
narzdzie 3

Montaż musi być wykonane nad zagęszczaną podbudową. Nie można, tak jak przy kostki brukowe, zagęszczyć cała nawierzchnia po montażu. Płyty amortyzujące muszą leżeć nad podbudowa a nie w nim.

Bardzo ważny jest zacząć montaż z idealną prostą linią płyt. Jeżeli tego nie robimy, to będziemy mieli problemy, szczególnie na nieco większych placów. Górna warstwa podbudowy musi być dobrze zagęszczona i idealna równa. Wszelkie nierówności w podbudowie będą widoczne i odczuwalne na nawierzchni, szczególnie przy cienkich płytach.

Najłatwiej montaż będzie, kiedy mamy ideale proste kąty na placu. Daje to dużo łatwiejszy montaż, mniej krojenie płyt oraz lepszy wygląd placu. Jeżeli mamy łuki na każdy strony placu, najlepiej zacząć gdzieś w środku aby uzyskać prostej linii i wykonać dokrojenia przy krawężników na końcu.

Montuj płyty przemienny, tak jak na rysunku. Daje to stabilna mata, która w całości się trzyma.

Monta pyt

Płyty można dokroić do krawężników i do słupy urządzeń zabawowych za pomocą noży, wyrzynarki i piły. Wzajemne klejenie płyt lub klejenie płyt do podłoże z reguły jest tylko potrzebny przy montażu za pomocą obrzeże skośne.

Montaż należy wykonać w temperaturze powyżej 5 stopni. Maty należy ściągnąć z palety – płyt położonej niski na paletach mogą być większe od górnych płyt. To się samoczynnie skoryguje po kilka godzin, ale wtedy mogą powstać szpary po montażu. Szczególnie przy płytach SBR warto sprawdzić różnicy koloru pomiędzy różnych palet – czasem lepiej mieszać płyt z różnych palet jeszcze przed montażem aby uzyskać jednolity wygląd placu. Przy płytach SBR małe różnicy w kolorze płyt są nieunikniony ze względu na pochodzenie surowce z recyklingu, nawet przy płytach z tej samej partii.

Płyty będą zmienić swoje rozmiary pod wpływem temperatury. To oznacza, że montaż płyt kiedy jest zimny może spowodować, że się wypychają, kiedy robi się cieplej. Odwrotnie mogą powstać szpary pomiędzy płytami układane przy bardzo wysokich temperatur. Najlepiej więc montować płyt w temperaturach 10-25 st.

Wykonać ozdobne kształty w płyt jest bardzo trudne.

11. Montaż nawierzchni przez firmę Educarium

Możemy wykonać kompleksowo montaż nawierzchni (wraz z wykonaniem podbudowy) na terenie całego kraju. Mamy wyspecjalizowane ekipy w montażu placów zabaw z wieloletnim doświadczeniem. Daje to gwarancję, iż plac zabaw będzie wyglądał doskonale przez wiele lat. Nasi fachowcy, jako specjaliści w budowaniu placów zabaw, doskonale znają normy bezpieczeństwa dot. placów zabaw i kontrolują podczas prac montażowych, zgodność placu zabaw z tymi normami.

Zakres naszej pracy zależy od Panstwa potrzeb, możemy przygotować całą dokumentację związaną z budową placu zabaw. Mogą to być wizualizacje, szkice jak również przygotujemy projekt budowlany  Dostarczamy również dokumentację powykonawczą zgodnie z ustaleniami z Państwem.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji i/lub konkretnej oferty to zapraszamy na kontakt z nami.